Kedves Karatkk, tisztelt Szlk!

Mly fjdalommal tudatjuk Veletek, hogy japn mesternk Shuji Tasaki 2011.01.31-n elhunyt. Elnknknek tbb zben volt lehetsge tanulni Tle, nagy tudsnak egy rszt egy-egy szeminrium alkalmval tapasztalhattuk meg. A lenti interjval emlkeznk mesternkre.
Bruszt Mria
elnk
Interj Tasaki shihnnal
Interj Tasaki mesterrel. Az interjt Lipinski shihan ksztette 1999-ben.
INTERJ TASAKI MESTERREL
Leo Lipinski: Mikor szletett?
Tasaki sensei: 1933 janur 20-n, Tokyoban. 1951. augusztus 15-n kezdtem a Goju-ryu karate edzseket, jelenleg a GOJU KAI helyettes figazgatja vagyok s a JKF hivatalos nemzeti instruktora.
Leo Lipinski: Milyen vlasztsra lett volna mdja, mikor az edzseket elkezdte?
Tasaki sensei: boksz, s a karate ms formi, azonban az iskolk nem voltak szigoran megszervezve kiemelked nevek kr.
Leo Lipinski: Mirt a karatt vlasztotta?
Tasaki sensei: Sok volt az idegen akkoriban Tokyoban. Az nvdelem, s a hatsos harc kedvrt – gyakori volt az utcai verekeds, s nem akartam alulmaradni.
Leo Lipinski: Melyik iskolval kezdte, s mirt?
Tasaki sensei: YAMAGUCHI SENSEI volt a tanrom, s volt mig az egyetlen tanrom. YAMAGUCHI elismert engem a kevs megmaradt tantvnyai egyiknek. Egybknt vletlenl vlasztottam ezt a stlust. Korbban a GOJU KAI Asakusban volt, ugyanis ott lt YAMAGUCHI. Csak 7-8 tantvnya volt s YAMAGUCHI szemlyesen tantott. Emlkszem NAKANASHI senseire, aki rgtn YAMAGUCHI sensei utn kvetkezett , nem tudom, hol van most. MIYAMA MOTOMASA, ONISHO KENICHIRO kt msik szenior tantvny volt.
Leo Lipinski: Milyen volt az edzs akkoriban?
Tasaki sensei: Ha a mostanihoz hasonltjuk, akkor a mostani egy mennyorszg a rgi pokolhoz kpest. A mostani edzsek jobban ptenek a tudsra. Akkoriban az els 9-10 hnap alapozssal, s az ernlt intenzv ptsvel ment el, hogy majd tudjuk hasznlni a technikkat. Az els 9 hnapban egyetlen karate technika sem kerlt el.
Leo Lipinski: Milyen volt ez az alapoz edzs?
Tasaki sensei: ugrsok, fellsek a trkpessg hatrig. Sokan kiestek. Nem adott rmt, s csak kevesen folytattk. Nagyon kevesen edzenek mostanban gy.
Leo Lipinski: Milyen kiemelked dologra emlkszik?
Tasaki sensei: YAMAGUCHI sensei mindent egytt csinlt a tantvnyaival. Ha n most ezt csinlnm, nem lennnek tantvnyaim. Megtanultam, hogyan kell llegezni, az alapvet karate technikkat. Ez az oka, hogy mg az n koromban is tbb mint egyenl tudok lenni a fiatalabb instruktorokkal.
Leo Lipinski: n nyerte meg az els GOJU KAI versenyt. Mi a vlemnye az akkori s mai versenyekrl? Mit gondol a vltozsokrl?
Tasaki sensei: 1964-ben megnyertem a dntt Tokyoban, Tokyot kpviselve. A msodik verseny Wakayamban volt. Ott msodik lettem, a 3 vvel fiatalabb wakayamai HIRANO nyert. A msodik verseny vben ltrejtt Szvetsg, s krsre nem volt verseny egszen 13 vvel ezelttig. A kumitben akkoriban nem volt pontrendszer, a DOJO KUMITE ment, s az sszes, ma mr tiltott technikk megengedettnek szmtottak. A Szvetsg 1965-ben jtt ltre s a DOJO KUMITE helybe a pont kumite kerlt a versenyeken. A GOJU KAI, WADO RYU, SHITO-RYU, SHOTOKAN hozta ltre a Szvetsget. n a pontrendszernl jobban a DOJO KUMITT szerettem tantani. Azt tantottam, amit tanultam. Amg csak kpes csinlni az ember a GOJU-RYU DOJO KUMITT, addig a tbbit lehet hozz igaztani. Ha a GOJU-RYU DOJO KUMITben edzett valaki, akkor ids korra is tudja folytatni. A pontra men kzdelemnl egszen ms a helyzet: ha veszt az ember a gyorsasgbl, oda az egsz. A GOJU-RYU DOJO KUMITE alkalmazsa olyan elnyt ad, amely nem fgg attl, hogy mennyi ids az ember. A karatban, ha htra lp az ember, mindent elvesztett (!!!). Oldalra kilpni, az rendben van. A fiatalok gyorsak, az idsebbek lassabbak. Ezrt elre, bele kell lpni, amikor fogadja az ember a tmadst. Ha csak a modern edzsformt mveli valaki, 30 v felett mr korltokba tkzik.
Leo Lipinski: Hogy ltja, mi a karate helye a modern vilgban?
Tasaki sensei: Els sorban a szellemi, lelki er a lnyeg. Ez jelent igazi rtket ma, e nlkl a mai kicsinyes dolgok s tkz rtkek vilgban nagyon nehz tllni. Ehhez ad kitartst, hogy el tudjunk rni egy kitztt clt.
Leo Lipinski: Mita elkezdte a karatt, kellett-e mr megvdenie magt?
Tasaki sensei: Szmtalan esetben. Ezekre 30-40 ves korom krl kerlt sor. Mostanban az emberek tvol tartjk magukat tlem. Taln sztnsen rzik, hogy gy kell tennik.
Leo Lipinski: Kik voltak a legnagyobb rivlisai a kumitban?
Tasaki sensei: Leginkbb a felettem ll szeniorok kzl kerltek ki, a szellemi s lelki nyoms miatt, amit magukbl rasztottak. Klnsen MAYAMA sensei. Ezt valsznleg a sempai sttuszuk irnt rzett tisztelet vltotta ki. A korombeliek, s a nlam fiatalabbak kztt nem talltam rivlisra. Akkor mr inkbb Mr. NISHI s Mr. KISHI Wakayambl. Nagy hrk volt, de az els versenyeken nem vettek rszt. gy sosem derlt ki, hogy ki gyztt volna. Mindketten mg mindig edzenek a dojoikban, k sem rivlisok mr, hiszen 20 vvel ezeltt akartam ket fellmlni.
Leo Lipinski: Melyek a kedvenc techniki?
Tasaki sensei: rgs, haito s ura uchi
Leo Lipinski: Mit tart fontosnak, mikor tant?
Tasaki sensei: A ragaszkodst, szeretetet a tantvnyaimhoz. Megjegyzem a klnbsgeiket s megprblom kitallni, melyiknek mi a legjobb, s megprblom tiszteletben tartani az egynisgt. Fontosnak tartom a j alapozst, az alapvet ernlt felptst.
Leo Lipinski: Minden nemzedknek megvan a nagy karatkja. Tasaki sensei genercijban maga s YAMAMOTO. Eltte s utna kik voltak azok?
Tasaki sensei: Ishihara Chiba, az els tantvnyom klnsen ers volt. Shugi Sugimoto a msik, Takahashi egy harmadik. s voltak mg 5-6-an, akik ma mr nem edzenek.
Leo Lipinski: Mit jelent az „oss”?
Tasaki sensei: Fontos japn rtket jell. OSS annyi, mint kitartani s elnyomni sajt magad. Komolytalanul nem szabad hasznlni. (Az Oshi Shinobu rvidtse)
Leo Lipinski: sszehasonltva a GOJU KAIt a tradcionlis GOJU-RYUval, elmondan mi a klnbsg?
Tasaki sensei: Alapveten nagyon kevs. Ha van klnbsg, akkor az egyes tantvnyok s tanrok eltr manrjai, amit a tanraiktl eltanultak. Szksgtelen felszni klnbsgek. A rgi idkben Okinawn nem volt kumite, a kumite Japnban fejldtt ki. Csak nem rgta indult be a kumite Okinawn, most mr verseny-kumitt csinlnak. A GOJU-RYU DOJO KUMITnek nagy a hrneve a hatkony volta miatt, s klnsen nagy volt a rgi iskola idejben. Ezt minden instruktor fejlesztette, hozzjrult s rizte. Az ebben megrztt kzponti gondolat egykor minden stlusban kzponti gondolatnak szmtott. MIYAGI senseitl eredeztetve van a GOJU-RYU DOJO KUMITE nagyon kzel ll a katk vgrehajtshoz. A technikknak a kumitban is alkalmazhatknak kell lennik. Emlkeznnk kell a klnbsgre, ami a kata puszta formja s a kumite, kzdelem sorn trtn tnyleges alkalmazsa kztt rejlik.
Leo Lipinski: Milyen a szervezeti httr?
Tasaki sensei: A GOJU KAI 1965-ben alakult s mg ugyanabban az vben csatlakozott a FAJKOhoz (a ksbbi JKF-hez). Ezt eredetileg YAMAGUCHI sensei hozta ltre, majd az vek mltn YAMAGUCHI kilpett s a GOJU KAI RENMEI GOJU KAI-knt mkdtt tovbb. UJITA volt az elnk. A JKF GOJU KAI kpviseli a hivatalos GOJU-RYUt Japnban s Okinawn.
Leo Lipinski: Milyen klnleges esemnyekre emlkszik?
Tasaki sensei: Az asakusai dojoban trtnt, a hbort kvet erszakkal teli vekben. Amikor a tantvny fekete vrt vizsgzott, ki kellett mennie az utcra, meghajolnia az els szembejv eltt, s megverekednie vele, amg ssze nem esett. Visszalpni nem lehetett. Persze ez ma mr nem jrja.
Leo Lipinski: Milyen kapcsolat ll fenn n s Gogen YAMAGUCHI ksbbi szervezete kztt?
Tasaki sensei: Semmilyen. Mint emltettem, Gogen sensei volt mindig az egyetlen tanr szmomra. Finak, Goshinak sempai-a voltam. Mg mindig barti kapcsolatban llunk, azonban szervezeteink klnllak.
Az interj fordtst Penderik Zsolt sensei bocstotta rendelkezsnkre 2006-ban.
|